چرا وی چت فیلتر شد؟

چرا وی چت فیلتر شد؟

    چرا وی چت فیلتر شد؟,
    چرا ویچت فیلتر شده,
    چرا وي چت فيلتر شد,
    چرا وی چت فیلتر است,
    چرا ویچت فیلتر شده است؟,

چرا وی چت فیلتر شد؟

 

 

چرا وی چت فیلتر شد؟خودتان قضاوت کنید

 

وی چت یک برنامه رایگان تماس صوتی و تصویری و ارسال پیامک رایگان ساخت چین است که می توان آن را محبوب ترین برنامه در بین رقیبان خود دانست.این برنامه ۳۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد.

 

 

مدتی بود که حرف و حدیث راجعبه برنامه وی چت زیاد شده بود و حتی در اخبار تلویزیون ایران هم به آن اشاراتی شده بود.خبرنگار از یک پیرمرد پرسید :آیا شما وی چت دارید؟که پیرمرد که هاج و واج مانده بود گفت نه ندارم.

 

 

ولی سوال اینجاست که چرا وی چت فیلتر شد؟واقعیت ماجرا چیست؟

 

 

در مبحث فیلترینگ شناسی ایران,فقط سایت های پورنو و سیاسی و امثال آن نیستند که فیلتر می شوند.یک نوع فیلترینگ هم وجود دارد که ما اسم آن را می گذاریم فیلترینگ سایت های اجتماعی.

 

 

در ایران,سایت های اجتماعی که تعداد کاربران ایرانی آن زیاد است و به مدیریت سایت دسترسی ندارند, فیلتر می شوند.

 

 

ولی چرا سایت های اجتماعی؟مگر عیب این سایت ها چیست؟

 

 

بگذارید یک مثال ساده برای شما بگویم.سایت های اجتماعی مثل جامعه واقعی هستند.مردم در آن حضور فعال دارند.حرف می زنند.تبادل نظر می کنند.همدیگر را می بینند و حتی صحبت هم می کنند.طبیعی است که یک سری افراد مزاحم و کلاه بردار هم در آن هستند.

 

 

در جامعه واقعی پلیس حضور دارد.مردم کنترل می شوند.کسی جرات نمی کند هر حرفی دلش می خواهد بزند وگرنه به ناکجا آباد مفقود می شود!

 

 

ولی در جامعه مجازی مثل فیس بوک یا همین وی چت که اخیرا فیلتر شد,هرکسی نمی تواند مردم را کنترل کند.مردم آزاد هستند تا هرچه دلشان میخواهد بگویند و از هر دری صحبت کنند و به تبادل نظر بپردازند.این طبق اصل ۱۹ قانون حقوق بشر حق تمام مردم است.

 

 

در این بین است که باید دید چه کسی دوست ندارد سطح آگاهی مردم بالا برود؟گویا عده ای از اینکه مردم آزادی بیان در اینترنت دارند آزرده خاطر شدند و به دلایل غیر منطقی شبکه های اجتماعی را که به مدیریتش دسترسی ندارند فیلتر می کنند.این کار ضد حقوق بشر و کوچک شمردن مردم است.

 

 

افرادی که حتی وی چت را هم فیلتر می کنند,فکر می کنند مردم نحوه استفاده درست از آن را بلد نیستند.این در حالی است که همین مردم رئیس جمهور خود را خودشان انتخاب می کنند!

 

 

امروز در سایت ها نظرات مردم را راجعبه فیلترینگ وی چت میخواندم که نظری توجه مرا به خودش جلب کرد که دوست دارم شما نیز به آن فکر کنید :

 

 

برای کسانی که این تصمیم را گرفتند متاسفم.اونا فکر می کنند مردم یه عده بچه هستند که نمی تونند از تکنولوژی درست استفاده کنند.راستی,فقط انرژی هسته ای حق مسلم ماست؟

 

 

کامنت بالا مرا به شدت تحت تاثیر خودش قرار داد.به راستی فقط انرژی هسته  ای حق ماست؟پس آزادی بیان چه می شود؟ فیلترینگ سایت ها و برنامه ها,فقط صورت مساله را پاک می کند.

 

 

باید پذیرفت که علم پیشرفت کرده و ما دیگر در زمان جاهلیت به سر نمی بریم و نمی توان با فیلترینگ به مقابله با تکنولوژی های جدید پرداخت.